Естетична гінекологія останнім часом стала однією з найпоширеніших областей не тільки гінекології, але і естетичної медицини в цілому. Так само, як ніс, груди, вуха або підборіддя, зовнішні статеві органи можна корегувати не тільки з метою поліпшення зовнішнього вигляду, усунення вікових змін, але й, що зараз актуальніше, підвищення якості життя жінок, відновлення їх сексуальної активності, працездатності і психологічного здоров’я.
Вражаючі можливості
Стандартне поняття краси має безліч інтерпретацій, і тільки сама жінка разом з досвідченим спеціалістом може вибрати оптимальні рішення, які будуть найбільш чітко відповідати її потребам. А можливості сучасної естетичної гінекології справді вражають. Це і введення філерів (як синтетичних, так і власних тканин пацієнта), і широке застосування лазерних і PRP-технологій, а також використання ботулотоксинів для усунення нетримання сечі, а також ниткова пластика, і багато іншого. Зупинемося для початку на найбільш часто використовуваних методиках.
Інтимний філінг
З віком, під впливом вагітності та пологів, коливань маси тіла, прогресує втрата підшкірного жирового шару в ділянці геніталій, відзначається стоншення та дряблість шкіри великих та малих статевих губ, відбувається скорочення розмірів клітора і зниження його чутливості, зменшується складка і еластичність стінок піхви. Часто спостерігаються опущення стінок піхви та зяяння статевої щілини (особливо у жінок після пологів). Під впливом зниження рівня гормонів слизова піхви стає схильною до розвитку атрофічних запальних процесів. Ці інволюційні процеси багато в чому пов’язані зі зниженням біологічного ефекту гіалуронової кислоти – біополімера, який є природним незамінним компонентом тканин людського організму.
Гіалуронова кислота зв’язує молекули води, утворюючи стійкі з’єднання, заповнюючи простір всередині клітин, тим самим підтримуючи тонус і еластичність шкіри та слизової. З віком кількість гіалуронової кислоти в тканинах зменшується, що призводить до втрати рідини та зниженню еластичності, тургору тканини. У таких випадках інтимний філінг – найбільш доступний метод, що дозволяє поповнювати об’єм м’яких тканин інтимної зони з метою усунення її естетичних та функціональних недоліків за рахунок введення препаратів гіалуронової кислоти безпосередньо внутрішньо та підшкірно. Так само компенсувати об’єм тканин можна за допомогою введення власної тканини пацієнта – ліпофілінгу. Два цих методи успішно використовуються вже багато років.
Процедури для молодих та активних жінок
Для молодих жінок, які ведуть активне статеве життя, найбільш актуальними є наступні процедури:
– відновлення об’єму великих та малих статевих губ, що усуває зяяння статевої щілини, сприяє відновленню бар’єрної функції та зменшенню ризику інфікування внутрішніх статевих органів, а також в цілому покращує зовнішній естетичний вигляд аногенітальної ділянки;
– пластика клітора, яка проводиться в тих випадках, коли клітор повністю закритий шкірною складкою («капюшоном»), що ускладнює отримання жінкою кліторального оргазму;
– ін’єкція гелю гіалуронової кислоти між уретрою та слизовою піхви в проекції точки G, що дозволяє зменшити проміжок піхви, посилити чутливість цієї області при статевих контактах і покращити якість сексуального життя жінок.
Ліпосакція
У той же час, крім необхідності збільшити об’єм тканини, пацієнтки дуже часто звертаються і з проханням протилежного характеру. Як і в інших частинах тіла (живіт, ягодиці та ін.), непривабливий жир може накопичуватися в зоні “бугра Венери”, розташованої трішки вище лонної кісті. У таких випадках процедурою вибору є ліпосакція.
PRP-терапія
Окремо б хотілось детальніше зупинитися на PRP-терапії (плазмоліфтинг) – технології відновлення якості тканин і омолодженя, активно застосовуюється в різних сферах медицини. Сьогодні лікарі та вчені довели, що багата тромбоцитами плазма має безліч функцій: прискорення відновлення тканин, загоєння ран, ангіогенез (утворення капілярної сітки), вироблення колагену, активація факторів росту.
Тромбоцити запускають природні механізми самовідновлення, регенерації та лікування, стимулюючи ріст та ділення нових здорових клітин. Після активації тромбоцитів відбувається вивільнення факторів росту, які знаходяться в біологічно визначених співвідношеннях. До найважливіших факторів росту відносяться тромбоцитарний фактор росту (PDGF-aa, PDGF-bb, PDGF-ab), трансформуючий фактор росту (TGF-β1, TGF-β2), фактор росту ендотелія судин (VEGF), фактор росту епітелію (EGF), фактор росту фібробластів (FGF), інсуліноподібний фактор росту (IGF). З їх допомогою ми отримали можливість ефективно відновити якість слизової та шкіри, що зараз успішно використовується в багатьох клініках.
А ось відносно недавно з’явилася процедура 0-shot, яка зараз надзвичайно популярна в Америці, Канаді та Європі, в нашій країні ще мало відомо. Її суть полягає у введенні PRP в ділянку навколо клітора та в піхву, тобто в зони, відповідальні за сексуальне задоволення у жінок. Пацієнтки, які пройшли цю процедуру, відзначають підвищення лібідо, відновлення здатності отримувати оргазми, а також загальне підвищення тонусу та працездатності. Зазвичай буває достатньо однієї амбулаторної процедури, але іноді через 8 тижнів можливе повторне проведення, яке закріплює результат сеансу.
Вагінальна пластика
Багатьом жінкам під час народження дитини проводиться епізіотомія, яка зазвичай добре заживає і залишає після себе невеликі, що не створюють занепокоєння, шрами. Але так, на жаль, відбувається не у всіх. Іноді післяпологові рубці продовжують турбувати жінку під час статевого акту, при сечовипусканні, коли вона просто сидить або займається спортом. У таких випадках єдиним рішенням є різні методики видалення шрамів як за допомогою перінеопластики, так і без.
Також часто, після фізіологічних пологів стінки піхви і м’язи тазового дна надмірно розтягуються, порушується іннервація. В подальшому тканини не завжди відновлюються в повному обсязі, особливо після довгих і складних пологів. У таких випадках може виникнути цілий комплекс проблем: відчуття важкості, сухості піхви, зниження сексуальної чутливості, відсутність статевого потягу, нетримання сечі при напрузі м’язів промежини (кашлі, сміху і т д). Більшість жінок не звертаються за медичною допомогою, намагаючись впоратися з проблемою самостійно або ж просто приймаючи її як належне, в той час як сучасні методи вагінальної пластики можуть вирішити проблему розтягнення піхви без будь-яких серйозних оперативних втручань.
Так, одним з найбільш ефективних методів усунення патологічних процесів піхви є лазеротерапія. Під впливом лазерного променя тканини ущільнюються, зменшується розмір піхви, відновлюється його пружність. Сама процедура практично безболісна, займає не більше півгодини і може бути виконана амбулаторно.
Парауретральні ін’єкції
Сучасна медицина дає можливість усунути практично будь-який косметологічний дефект. І все більше жінок не хочуть втрачати цей шанс.
Великою проблемою, що погіршує якість життя жінок старшої вікової групи, є нетримання сечі, яке, як ми знаємо, буває обумовлено багатьма факторами, найбільш часті з яких – надмірна рухливість уретри і недостатність сфінктера уретри. Для усунення цих проблем використовуються парауретральні ін’єкції – наповнювачі на основі гіалуронової кислоти.

Методика введення цих речовин нескладна, навіть коли потрібні додаткові спеціальні втручання, наприклад, ліпосакція перед введенням аутологічного жиру, але для отримання хорошого результату важливим є точне введення ін’єкційної речовини. При виконанні цієї методики препарат можна вводити під уротелій за допомогою голки через канал цістоуретроскопії (трансуретральна ін’єкція), парауретральної за допомогою спеціальної голки або ж через шкіру спеціальним інжектором під ендоскопічним контролем, а також під контролем ультразвукового вагінального або ректального датчика. Незалежно від обраного способу введення імплант впроваджують в стінку уретри, переважно у власну пластинку слизової оболонки. Майже у всіх випадках процедуру можна виконати під місцевою анестезією, що дозволяє підняти пацієнта відразу після ін’єкції і провести проби для перевірки підтікання сечі. В даний час ефективність парауретральних ін’єкцій у жінок приблизно така ж, як при хірургічній корекції нетримання сечі, а частота ускладнень мінімальна.
Насправді кількість методик корекції естетичної гінекології різноманітна і допомагає вирішити практично будь-яку проблему жінки. Але, незважаючи на це, ведеться пошук нових рішень. Так, в даний час активно вивчаються можливості використання васкуло-стромальних клітин Regenera® в гінекології, і цілком імовірно, що скоро ми зможемо розповісти вам про нові, ще більш ефективні технології. А поки наша робота заснована на індивідуальному підході до кожної пацієнтки і твердому переконанні, що кожна жінка гідна бути красивою, молодою та довгі роки вести активне і повноцінне життя.