фото ліцензії

Ліцензія для салону краси: навіщо та з чого почати?

Автор: Довгацький Андрій, юрист 

Цікава консультація на тему ліцензування салону краси відбулась у мене на днях. До мене звернулась одна пані з проханням пояснити їй: «Для чого мені оця ліцензія? Я вже маю диплом лікаря, мені цього достатньо для того, щоб відкрити свій салон і працювати в ньому».

У цій статті я відійду від низки юридичних термінів, посилання на законодавчі акти, бо в основному, для пересічного громадянина – це є «дрімучий, не цікавий та не зрозумілий ліс».  Постараюсь викласти текст простою зрозумілою мовою.

Вибір правової форми: кому дають ліцензію

Коли лікар і працює у лікарні, він навіть не задумуєтесь про те, що діє в межах ліцензії, виданої для лікарні. Це не дивно, бо коли лікаря приймають на роботу, зібравши всі необхідні документи для належного оформлення, по суті не повідомляють про внесення даних у вже діючу ліцензію лікарні. Лікар просто подає документи і приступаєте до роботи, всі решту нюансів вже його не турбують.

Коли Ви маєте диплом лікаря та збираєтесь працювати самостійно, для початку Вам необхідно зареєструватись як Фізична особа-підприємець (далі ФОП) або задуматись над створенням Юридичної особи (далі Лікувальний центр), а вже потім отримати відповідну ліцензію.

Зняти в оренду приміщення і назвати його «Салон краси Афродіта», це ще не означає належним чином оформитись. Щоб завтра у Ваш салон не постукала податкова і не «впаяла» штраф від 17 000 гривень до 35 000 гривень, як мінімум потрібно зареєструватись як ФОП. В такому разі Ви будете діяти як ФОП Іванов І.І., а не як «Салон краси Афродіта». «Салон краси Афродіта» в будь якому випадку – лише красива обгортка для цукерки.

Якщо Ви плануєте надавати косметологічні послуги не як ФОП, а замахнулись над створенням чогось серйознішого, Вам необхідно створити, як мінімум, Лікувальний центр (поняття «салону краси» відсутній в юридичній термінології медичної сфери).

Далі цікавіше, Вам потрібно знайти – купити чи орендувати – відповідне приміщення для ведення своєї приватної медичної практики. «Елементарно» скажете Ви і будете не праві! Чому? Так вже склалось, що законодавець визначив будівельні норми для подібного виду діяльності. По-перше, діяльність повинна здійснюватися в нежитлових приміщеннях. Ну і звичайно, для початку роботи в такому приміщенні воно має пройти перевірку Санепідемслужби (документ про успішне проходження такої перевірки є обов’язковим для отримання ліцензії).

Оце Ваші найперші правильні кроки самостійної діяльності!

Хто такий Косметолог з позиції законодавства

Звертаючись до Вас як до «Косметолога», жінки більше орієнтуються на інтернет-рекламу, фото робіт, при цьому зовсім не беруть до уваги той факт, хто саме надає цю послугу.

Звучить смішно, але класифікатор професій (саме медичних професій), навіть, не містить таку назву, як «Косметолог».

В класифікаторі наявна назва — Провізор-косметолог. Завданнями «провізора-косметолога» є забезпечення технічної підготовки виробництва парфумерно-косметичних засобів у промислових умовах, впровадження технологічного процесу їх виробництва. Складання нормативно-технічної документації виробництва парфумерно-косметичних засобів. Розроблення нових та вдосконалення існуючої рецептури парфумерно-косметичних засобів, проведення маркетингового пошуку з питань їх конкурентоспроможності, тощо.

Як бачимо, це трошки інше, а ніж те, що ми звикли розуміти під поняттям «Косметолог».

Які процедури в салоні краси потребують ліцензування

Найбільш актуальні косметичні послуги: мезотерапія, біоревіталізація, контурна пластика, ботулінотерапія – це діяльність, яка підпадає під медичну практику. Такі процедури повинні проводитися особами з медичною освітою та за наявності відповідної ліцензії.

Важливо пам’ятати, що особа, яка проводить медичні процедури відповідає за життя і здоров’я свого клієнта, а проведення таких процедур без відповідної ліцензії та без медичної освіти може потягти за собою адміністративну, а у деяких випадках і кримінальну відповідальність.

Хто може отримати ліцензію

Згідно чинного законодавства, медична практика ліцензіатом провадиться за лікарськими спеціальностями та спеціальностями молодших спеціалістів з медичною освітою, перелік яких затверджений МОЗ.

Згідно Ліцензійним вимогам, медичну допомогу повинні надавати особи, які відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ. Така відповідність засвідчується документом про вищу освіту державного зразка, сертифікатом лікаря-спеціаліста, посвідченням про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії та свідоцтвом про проходження підвищення кваліфікації.

Для косметологічного кабінету ключовою фігурою є лікар-дерматовенеролог, лікар-хірург та/або ж фельдшер чи медична сестра (останні можуть здійснювати виключно не складні маніпуляції за нагляду та направленням лікаря).

Зауважу, що методами, які застосовуються лікарем-дерматовенерологом в медичній практиці будуть: профілактика, діагностика, лікування та реабілітація. Важливо, що ліцензіат повинен застосовувати тільки ті методи профілактики, діагностики, лікування та реабілітації, що не заборонені до застосування МОЗ.

Якщо Ви не лікар-дерматовенеролог, не лікар-хірург та/або ж  не фельдшер чи не медична сестра, або Ви не відноситесь до медичної сфери взагалі, але хоче відкрити свій «Салон краси Афродіта» не опускайте рук! Ви також можете отримати відповідну ліцензію – є два виходи з такої ситуації! Про них Ви можете дізнатись в особистих консультаціях написавши нам листа на Електронну адресу: excellent.life.tern@gmail.com або за телефоном +380675775722